Zdrowe odżywianie: Co jeść, a czego unikaćWięc zdecydowałeś się wziąć swoje zdrowie i dobre samopoczucie bardziej poważnie w nowym roku. To wspaniale! Jedzenie zdrowe jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ciała, umysłu i duszy. Badania wykazały, że dieta bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna, orzechy i inne zdrowe produkty może zmniejszyć ryzyko chorób serca, niektórych rodzajów raka, nadciśnienia i cukrzycy - a także prowadzić do dłuższego życia. Zrównoważona dieta pomaga również utrzymać wagę w ryzach, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju chorób.

Co wchodzi w skład zdrowej diety?

Zdrowa dieta powinna składać się z warzyw i owoców, pełnych ziaren, orzechów i nasion, fasoli i roślin strączkowych, produktów mlecznych, tłuszczów oraz mięsa, kurczaka lub ryb. Powinna zawierać również witaminy i minerały, wodę, błonnik i niewielką ilość cukru. Jest to podstawa każdej zdrowej diety.

  • Warzywa: Warzywa są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, które pomagają chronić organizm przed różnymi chorobami. Zawierają również błonnik pokarmowy i wiele innych ważnych składników odżywczych. W zdrowej diecie powinieneś starać się spożywać co najmniej jedną porcję warzyw dziennie. Jeśli możesz, staraj się spożywać więcej niż jedną porcję dziennie.
  • Owoce: Owoce są również bogate w witaminy i minerały, ale zawierają również błonnik pokarmowy, wodę i wiele innych ważnych składników odżywczych. Są również wolne od tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Należy starać się spożywać co najmniej jedną porcję owoców dziennie.
  • Całe ziarna: Całe ziarna zawierają ważne składniki odżywcze i błonnik pokarmowy, który jest korzystny dla Twojego zdrowia. Są one również bogate w witaminy z grupy B, żelazo, magnez i cynk. Możesz włączyć do swojej diety chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, płatki owsiane, quinoa i jęczmień.
  • Orzechy: Orzechy są dobrym źródłem tłuszczów jednonienasyconych, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu LDL (złego) cholesterolu we krwi. Są one również bogate w minerały, witaminy i błonnik. Możesz włączyć do swojej diety migdały, orzeszki ziemne, nerkowce i orzechy włoskie.

Fasola i rośliny strączkowe

Fasola i rośliny strączkowe zawierają ważne składniki odżywcze i błonnik pokarmowy. Są one również bogate w białko. Możesz mieć w swojej diecie fasolę i rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, fasola nerkowa, czarna fasola i soczewica. Produkty mleczne: Produkty mleczne są dobrym źródłem białka i wapnia. Możesz włączyć do swojej diety mleko, jogurt i ser. Zdrowe tłuszcze: Oleje, masło i orzechy są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów. Możesz włączyć do swojej diety awokado i masło orzechowe. Mięso, kurczak i jajka - dla białka Białka to bardzo ważne składniki odżywcze wymagane przez organizm. Możesz mieć mięso, kurczaka i jajka w swojej diecie, ponieważ są one bogate w białko. Witaminy i minerały: Witaminy i minerały są niezbędne dla dobrego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możesz włączyć do swojej diety warzywa i owoce o wysokiej zawartości witamin i minerałów.